Nietrwałe kwasy

Niektóre kwasy tuż po otrzymaniu rozpadają się na inne związki. Nietrwałymi kwasami o których warto pamiętać są kwas węglowy oraz kwas siarkowy (IV). W tej probówce omówimy ich reakcję rozkładu oraz kwestię zapisu ich wzorów w substratach i produktach. Zapraszam 🙂

Zadanie 1

Które z podanych równań reakcji jest poprawne?

  • 2HCl + Na2CO3 → H2CO3 + 2NaCl
  • K2CO3 + 2HNO3→ H2O + CO2 + 2KNO3
  • H2SO3 + BaO → BaSO3 + H2O
  • K2CO3 + 2HNO3→ H2O + CO2 + 2KNO3
  • H2SO3 + BaO → BaSO3 + H2O
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
Dobrze
Z błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
weronikagoclon

Dzień dobry, rozumiem więc że poprawnym zapisem produktu reakcji powstawania kwasu węglowego jest nie H2CO3, tylko właśnie CO2 * H2O? Czy chodzi o to by zapisać H2CO3 z dolną klamerką CO2 * H2O? 🙂

weronikagoclon

Dziękuję za szybką odpowiedź! Upewnię się jeszcze, czy jeśli tak jak Pani mówi reakcja przebiega w zamkniętej probówce i CO2 nie opuszcza układu, zapisanie CO2 + H2O czy CO2*H2O (czyli że jednak nie wykorzystanie wersji z klamerką w tym wypadku) byłoby błędem?
Chodzi o to że jeśli nigdzie nie jest ten klamerkowy zapis niezbędny, to wygodniej i bezpieczniej byłoby mi nigdy się nim nie posługiwać:)

weronikagoclon

Dobrze, teraz już wszystko jasne:) Bardzo dziękuję za wyjaśnienie!

Pozdrawiam i życzę miłego dnia:)

Przewiń do góry