Atomy składają się z jądra atomowego oraz chmury elektronowej. W każdym z nich znajdują się neutrony (poza wodorem, który ich nie ma) , protony i elektrony. Te ostatnie znajdują się na powłokach elektronowych. Jak przedstawić uproszczony schemat atomów różnych pierwiastków? Skąd wiemy ile powłok ma dany pierwiastek oraz ile protonów, neutronów i elektronów wchodzi w jego skład? Jak rozmieszczone są elektrony na powłokach oraz czym jest okres, a czym grupa w układzie okresowym? Tego dowiesz się z tej probówki.
Zadanie 1
Oblicz ile protonów, elektronów, neutronów zawiera atom:
- litu
- magnezu
- bromu
- azotu
- lit – 3p, 3e, 4n
- magnez – 12p, 12e, 12n
- brom – 35p, 35e, 45n
- azot – 7p, 7e, 7n
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Zadanie 2
Narysuj atom :
- berylu
- wodoru
- glinu
- arsenu
Jak poszło Ci to zadanie?Wiesz, które zadania z naszej bazy już rozwiązałeś i kiedy. Dzięki temu nie będziemy polecać Ci wykonanych już przez Ciebie zadań, a Ty będziesz mógł je odfiltrować w naszej bazie zadań. Pozwoli nam to też lepiej informować Cię o Twoich postępach w nauce!
DobrzeZ błędami
Jeszcze go nie zrobiłem
Jak powinno się rozmieścić elektrony w przypadki Radu ? Bo używając zasady 2n2 i tego że wypełniamy wszystkie powłoki po kolei zostanie jedna powłoka pusta. Zauważyłem iż przy 6 czy 7 powłokach mam problem żeby je rozmieścić według tych zasad.
Zasada wypełniania powłok na maksa zanim przejdziemy do kolejnej działa tylko dla dwóch pierwszych powłok. Tłumaczę to zagadnienie w kolejnej lekcji. W przypadku radu konfiguracja wygląda tak :K2 L8 M18 N32 O18 P8 R2.
Na maturę obowiązują pierwiastki do argonu włącznie, zatem nie jest wymagana konfiguracja elektronowa pierwiastków z 6 czy 7 okresu.
czyli wzór 2n2 dotyczy pierwiastków, które mają do 4 powłok elektronowych włącznie?
Tak.
A czy przy pierwiastkach z 12 grupy też odejmujemy 10,czy wtedy te pierwiastki mają 12 powłok?
Numer okresu informuje o tym ile powłok posiada dany atom, natomiast liczba elektronów na ostatniej powłoce dla pierwiastków z grup głównych wynosi tyle co numer grupy. Dla pierwiastków z grup od 13 do 18 liczba elektronów na ostatniej powłoce to nr grupy odjąć 10. Natomiast pierwiastki z grup od 3 do 12 omawiam w lekcji o konfiguracji elektronowej. Z nimi sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.
Jak powinno się w takim razie określić liczbę neutronów w chlorze? Skoro średnia masa jego izotopów w przyrodzie wynosi 35.45u.
Zaokrąglamy liczbę masową w górę i liczymy liczbę neutronów z różnicy pomiędzy liczbą masową a liczbą atomową. W przypadku chloru liczba neutronów wynosi 19.
Chlor zaokrąglamy wyjątkowo inaczej i zaokrąglamy go w górę, czyli zaokrąglamy do 36.
36-17=19 —> Chlor ma 19 neutronów 🙂
Dlaczego w przypadku wapnia na ostatniej powłoce znajdują się dwa elektrony skoro mogłyby się znajdować na przedostatniej, na której może zmieścić się jeszcze 10?
Ponieważ elektrony są obsadzane na poziomach energetycznych zgodnie z ich wzrastającą energią. Omawiałam to w lekcji o konfiguracji elektronowej.